Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSTRÓW - Sprzedawali olej opałowy jako pałnowartościowe paliwo. Teraz czeka ich sąd

AND
Dwoje mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, właścicieli jednej ze stacji paliw na terenie powiatu ostrowskiego, stanie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu za oszustwa związane ze sprzedażą paliw płynnych oraz przestępstwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

Według Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., która prowadziła w tej sprawie śledztwo wspólnie z kaliskim Wydziałem Centralnego Biura Śledczego, 42-letni mężczyzn i 44-letnia kobieta, dopuścili się przestępstw w pierwszej połowie 2004 roku. Zdaniem śledczych, przy wykorzystaniu 76 faktur wystawionych przez pięć firm z Częstochowy, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, potwierdzających rzekomy zakup oleju napędowego za blisko 6 milionów złotych, stworzyli oni pozory nabycia pełnowartościowego paliwa. Tymczasem przedsiębiorczy ostrowianie kupili 2 miliony litrów oleju opałowego od jednej z poznańskich spółek i sprzedawali jako olej napędowy. Sprawa wyszła na jaw przy okazji śledztwa dotyczącego poznańskiej firmy.
- W trakcie śledztwa uzyskano specjalistyczną opinię, iż sprzedawany przez oskarżonych jako olej napędowy produkt, będący faktycznie olejem opałowym ciężkim, w sytuacji używania go do napędzania silników samochodowych negatywnie wpływał na ich pracę i trwałość, co mogło prowadzić do ich przyspieszonego zużycia, uszkodzenia bądź nawet zniszczenia – wyjaśnia Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp.

Oskarżeni mieli w ten sposób doprowadzić nabywców oleju nie spełniającego odpowiednich wymagań jakościowych, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o znacznej wartości w kwocie 5 325 000 zł.
- W drugim zarzucie opisano, związane z przedstawionym posłużeniem się fałszywymi fakturami, uszczuplenie przez oskarżonych należności publicznoprawnych w postaci podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, w kwocie 1 720 000 zł. Trzeci zarzut zawarty w akcie oskarżenia dotyczy działań oskarżonych zmierzających do udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia wskazanych środków pieniężnych, poprzez dokonanie szeregu operacji bankowych związanych ze wspomnianymi fikcyjnymi fakturami – dodaje prokurator.
Oboje podejrzani zostali zatrzymani w grudniu 2006roku. 42-latek i jego 44-letnia wspólniczka trafili do tymczasowego aresztu. W lutym i marcu 2007 roku wyszli jednak na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Podejrzanych oddano też pod dozór policji. Obojgu grozi do 10 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto