Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odtworzyli przedwojenną recepturę głogowskiego piwa. Kiedy będzie można go spróbować?

Redakcja
Karol Szczepaniak przy oryginalnym szyldzie z reklamą piwa Bertholda
Karol Szczepaniak przy oryginalnym szyldzie z reklamą piwa Bertholda Dariusz Czaja
Browar Bertholda działał w Głogowie do 1945 roku. Pochodzące z niego piwo było bardzo popularne w całej okolicy. Po latach jego recepturę udało się odtworzyć. Kiedy będzie można go spróbować?

W sobotę i niedzielę (28-29 kwietnia) przy marinie odbędzie się Festiwal Smaków Świata i Regionu. W jego ramach zorganizowany zostanie zlot foodtrucków. Ale główną atrakcją festiwalu będzie piwo uwarzone według oryginalnej receptury przedwojennego browaru Bertholda z Głogowa.

- Nie mogę zdradzić ile tego piwa przygotowano, ale na pewno go nie zabraknie. Odnalezienie przedwojennej receptury nie było łatwe, ale dzięki współpracy z niemieckimi browarami udało się do niej dotrzeć. Jednak zajęło to dosyć sporo czasu - mówi Karol Szczepaniak, organizator festiwalu.

Piwo trafiło do kadzi 1 kwietnia, a rozlane zostanie w pierwszym dniu imprezy przy marinie. Będzie ono dostępne zarówno w butelkach, jak i nalewane prosto do kufla. Do dyspozycji gości festiwalu będzie też ponad 20 foodtrucków oferujących jedzenie pochodzące z różnych stron świata.

Festiwal smaków odbywać się będzie w godzinach od 12 do 21. Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji. Dzieci będą mogły spędzić czas na dmuchańcach. Dla chętnych będzie też dostępne kino 7D.

- Oferuje ono nie tylko same filmy w formacie 3D, ale też dodatkowe bodźce, wiatr, ruchome fotele, wodę lejącą się, gdy na ekranie pada deszcz i tym podobne - dodaje Karol Szczepaniak.

Co wiemy o samym piwie i produkującym je przed wojną browarze?

- W 1862 roku, przy dzisiejszej ulicy Elektrycznej, Friedrich Wilhelm Berthold uruchomił najbardziej znany do dziś lokalny browar. Jego przedsiębiorstwo produkowało szeroką gamę piw, które były bardzo popularne zarówno w samym mieście jak i regionie. Kres zakładowi przyniosło oblężenie Festung Glogau w pierwszych miesiącach 1945 roku, podczas którego browar został poważnie uszkodzony a już po zakończeniu działań wojennych zlikwidowany. Co ciekawe, do dziś przetrwała w Głogowie ulica Browarna, nawiązująca nazwą do przedwojennych tradycji browarniczych - mówi Dariusz Czaja, głogowski regionalista.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto