Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od czego zależy indeks glikemiczny produktów spożywczych?

abcZdrowie.pl
archiwum
O indeksie glikemicznym słyszał niemal każdy, ale tylko nieliczni (z wyjątkiem diabetyków) mogą pochwalić się dokładną jego znajomością. Czym jest IG i od czego zależą jego wartości?

W kontekście żywienia osób chorych na cukrzycę często wspomina się o indeksie glikemicznym (IG) produktów spożywczych. Ta tajemnicza nazwa odnosi się do wzrostu poziomu glukozy we krwi 2-3 godziny po posiłku. Produkty o niskim indeksie glikemicznym stanowią ważny element diety cukrzyków, ponieważ po ich spożyciu stężenie glukozy we krwi rośnie powoli i łatwiej jest utrzymać nad nim kontrolę.

Pokarmy z niskim IG

Do produktów spożywczych o niskim indeksie glikemicznym należą: kasze, makaron ugotowany al dente, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, niskotłuszczowy kefir i jogurt, chudy ser twarogowy, orzechy, surowe warzywa i świeże owoce (winogrona, jabłka, truskawki, wiśnie). Z kolei wysoki indeks glikemiczny mają słodycze, słodkie płatki śniadaniowe, kukurydza, biały ryż, rozgotowany makaron, mąka pszenna, cukier i banany.

Jakie czynniki mają wpływ na wartość indeksu glikemicznego?

Indeks glikemiczny produktów spożywczych zależy między innymi od zawartości poszczególnych składników odżywczych. Jeśli w pokarmie obecne jest białko i tłuszcze, proces trawienia jest dłuższy, co wiąże się z niższą wartością indeksu glikemicznego. Podobnie działa błonnik rozpuszczalny w wodzie, dlatego eksperci od żywienia zalecają diabetykom dodawanie do posiłków ziaren lnu lub płatków owsianych, które sprzyjają obniżeniu IG dań. Nie bez znaczenia są również proporcje poszczególnych cukrów w pożywieniu: glukozy, laktozy, sacharozy i fruktozy (np. produkty zawierające duże ilości fruktozy mają niski IG).

Indeks glikemiczny pokarmów zależy również od sposobu ich przygotowania. Jeśli produkty spożywcze zostały poddane obróbce termicznej (pieczenie, smażenie, gotowanie), ich wartość IG rośnie. Wzrost indeksu glikemicznego ma miejsce także po rozdrobnieniu produktów, czego dobrym przykładem są zwykłe ziemniaki. Gdy podajemy je w postaci purée ziemniaczanego, ich IG jest wyższe niż ziemniaków pokrojonych w kostkę i ugotowanych. Skąd bierze się ten wzrost? Podczas spożywania rozdrobnionych produktów enzymy trawienne mają lepszy dostęp do skrobi.

Produkty z niskim IG sposobem na szczupłą sylwetkę?

Dietetycy przekonują, że włączenie pokarmów o niskich wartościach indeksu glikemicznego jest korzystne nie tylko dla cukrzyków. Kontrolowanie stężenia glukozy we krwi jest zalecane wszystkim osobom, zwłaszcza tym, które chcą stracić na wadze. Skoki poziomu cukru w organizmie powodują bowiem gromadzenie w ciele trójglicerydów i glukozy, a co za tym idzie – przyrost masy ciała. Odpowiedni dobór i przygotowanie produktów spożywczych nie tylko chroni organizm przed nadwagą i otyłością, ale również zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy. Korzyści ze spożywania pokarmów o niskim IG są więc podwójne.

Jak obniżyć wartość indeksu glikemicznego posiłków?

- Ryż i makaron gotuj zawsze al dente, czyli do momentu, w którym będą jeszcze twarde w środku, ale nie surowe.

- Do dań dodawaj ocet jabłkowy, sok z cytryny lub sok pomidorowy.

- Jedz lekko niedojrzałe owoce – ich IG jest niższe niż owoców dojrzałych.

- Nie rozgotowuj warzyw – spożywaj je na surowo lub gotowane na parze.

- Zastąp czekoladę mleczną jej gorzką wersją.

- Gdy zamawiasz pizzę, wybieraj tę na cienkim cieście. Nie zapominaj o nałożeniu dużej ilości sosu pomidorowego!

- Włącz do swojego jadłospisu rośliny strączkowe, które zawierają dużo błonnika i mają niski indeks glikemiczny.

- Odstaw kukurydziane płatki śniadaniowe – naturalne płatki owsiane to zdrowszy wybór.

- Banany są wartościowe pod względem odżywczym, ale pamiętaj, że na stężenie glukozy we krwi korzystniej wpłyną jagody.

Indeks glikemiczny potraw ma ogromne znaczenie dla diabetyków, pozwala bowiem na kontrolowanie stężenia glukozy we krwi. Znajomość wartości IG poszczególnych produktów jest przydatna również osobom zdrowym, które dzięki odpowiedniej diecie mają szansę na uniknięcie cukrzycy.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto