Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorskie pomysły mogą pomóc KGHM. Chcą wykorzystać odpady jako surowce wtórne

Ewa Chojna
Jeśli projekty CuBR uda się wprowadzić w życie głębienie szybu kopalni o głębokości ponad 1200 metrów potrwa niecałe trzy lata. Zgodnie z aktualną technologią Polska Miedź potrzebowała na to ponad pięciu lat
Jeśli projekty CuBR uda się wprowadzić w życie głębienie szybu kopalni o głębokości ponad 1200 metrów potrwa niecałe trzy lata. Zgodnie z aktualną technologią Polska Miedź potrzebowała na to ponad pięciu lat Piotr Krzyżanowski
Nowatorskie pomysły mogą pomóc KGHM. Chcą wykorzystać odpady jako surowce wtórne. 27 czerwca upływa termin składania wniosków do czwartego już konkursu CuBR ogłoszonego wspólnie przez KGHM Polska Miedź S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na inwestycje związane z projektami dotyczącymi Gospodarki w Obiegu Zamkniętym zabezpieczono niebagatelną kwotę 46 milionów złotych!

Nowatorskie pomysły mogą pomóc KGHM. Chcą wykorzystać odpady jako surowce wtórne

Dla konsorcjów naukowo-badawczych to nie lada okazja, by rozwijać swoją działalność poszukując nowatorskich rozwiązań, bowiem nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów czy wyrobów, które podniosą konkurencyjność polskiej branży metali nieżelaznych na rynku globalnym.

Chętnych i pomysłowych firm do współpracy nie brakuje

To bardzo odpowiedzialne zadanie, jednak, jak się okazuje, jest wielu chętnych do tego, by spróbować swoich sił. Pokazały to już trzy poprzednie konkursy CuBR, bowiem wspomnieć należy, że przedsięwzięcie, pierwsze tego typu prowadzone na tak dużą skalę w naszym kraju, realizowane jest z powodzeniem już od czterech lat.

- CuBR skupia czołowe polskie uczelnie oraz największe instytuty naukowe w kraju, które pracują nad zagadnieniami istotnymi również z perspektywy działalności Polskiej Miedzi. W efekcie otrzymujemy innowacyjne rozwiązania, które możemy wdrożyć w KGHM bądź skomercjalizować. Aktualnie realizujemy projekty rozwojowe o łącznej wartości blisko 150 mln złotych - mówi Rafał Pawełczak, prezes zarządu oraz wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź.

150 milionów, 67 złożonych wniosków i 21 zadań w realizacji

CuBR obejmuje obszary górnictwa, przeróbki, metalurgii oraz wpływu przemysłu metali nieżelaznych na środowisko. W dotychczas uruchomionych trzech konkursach złożono dokładnie 67 wniosków, z czego 21 projektów znajduje się już na etapie realizacji. Wartość wszystkich złożonych wniosków projektowych wynosi 600 mln złotych. Zakładany budżet programu wynosi z kolei 200 mln złotych, na który składa się równa partycypacja obu partnerów.

Cztery obszary, wiele zagadnień do rozwiązania

Sam program podzielony jest na cztery obszary:
- górnictwo i geologia,
- przeróbka rud,
- metalurgia, przetwórstwo, nowe materiały,
- ochrona środowiska, zarządzanie ryzykiem, efektywność w biznesie.

Jak przekonują przedstawiciele Polskiej Miedzi, każdy z obszarów ma jasno sprecyzowane cele. Dla przykładu - w przypadku zagadnień górniczych spółka koncentruje się na poprawie efektywności. W przeróbce rud dąży do maksymalizacji odzysku metali z urobku. Pozostają jeszcze obszary dotyczące hutnictwa oraz ochrony środowiska, które również skupiają się na opracowaniu nowych, innowacyjnych technologii.

Głębienie szybu w trzy lata zamiast pięciu

Jednym z projektów, który holding będzie wprowadzał w życie jest nowa technologia udostępniania złóż głębokich, która pozwoli istotnie skrócić czas potrzebny na głębienie szybu. Zgodnie z obecnie stosowaną technologią głębienie szybu o głębokości około 1250 m trwa ponad pięć lat. Założenia projektu mówią o skróceniu tego czasu do około trzech lat. Oczywiście nie wszystkie zmiany proponowane w nowej technologii są możliwe do wprowadzenia w krótkim okresie czasu i wymagają dużych nakładów, niemniej uzyskane wyniki są bardzo obiecujące.

Kotwienie stropu bez udziału człowieka

Kolejny z obszarów technologicznych, który opracowywany jest w ramach CuBR jest przedmiotem działań największych firm produkujących maszyny górnicze. Mowa tutaj o możliwości zabezpieczenia stropu wyrobisk górniczych obudową kotwową w trybie w pełni automatycznym. Przy aktualnym stanie techniki konieczna jest obecność w tym procesie osoby, która narażona jest na działanie czynników zewnętrznych ze strony górotworu.
Mając na uwadze schodzenie z eksploatacją na coraz większe głębokości oraz panujące w kopalniach warunki górniczo-geologiczne wycofanie osób z coraz trudniejszego środowiska pracy jest bardzo ważne. Nad projektem pracują KGHM Zanam S.A. oraz Politechnika Wrocławska. Efektem końcowym ma być głowica kotwiąca, która wykona proces kotwienia automatycznie. Kotwy będą pobierane z magazynku, dzięki czemu przebywanie w strefie potencjalnie niebezpiecznej zostanie ograniczone. Sam prototyp urządzenia jest już gotowy i przeprowadzone zostały pierwsze testy.

Czwarty konkurs CuBR przed nami

Tematem przewodnim IV edycji Programu jest gospodarka w obiegu zamkniętym. Jednym z najistotniejszych założeń czwartego konkursu CuBR jest traktowanie potencjalnych odpadów produkcyjnych jako surowca wtórnego. To ogromne wyzwanie dla tych, którzy podejmą się zadania. - Odpady będące efektem działalności spółki chcemy traktować jako surowiec wtórny. W latach 2012 - 2016, KGHM wytworzył około 145 mln ton odpadu wydobywczego. Na jedną tonę miedzi w koncentracie wyprodukowaliśmy 68,5 tony odpadu. Chcemy maksymalnie wykorzystywać zasoby surowców zawarte w odpadach, dlatego tak ważny jest dla nas postęp technologiczny - dodaje Rafał Pawełczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto