Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w głogowskim muzeum

Kacper Chudzik
Wystawa dotyczy historii druku w Głogowie
Wystawa dotyczy historii druku w Głogowie MAH
Od 18 września w głogowskim muzeum będzie można zwiedzać nową wystawę. Przedstawi ona zabytki związane z drukarstwem. Zwiedzający zobaczą głogowskie starodruki, czasopisma, mapy itp.

Chociaż głogowskie muzeum posiada pokaźny zbiór zabytków związanych z drukarstwem, to do tej pory zabytki te nie były potraktowane w sposób całościowy, ukazujący historię i dorobek wydawniczy wszystkich oficyn głogowskich wraz z biogramami ich właścicieli. Zmieni się to wraz z otwarciem nowej wystawy, dotyczącej historii drukarstwa w naszym mieście.

Autorem wystawy, której otwarcie zaplanowano na 18 września, jest Renata Matysiak. Na ekspozycję złożą się zabytki zarówno ze zbiorów MAH, jak i głogowskie starodruki oraz czasopisma znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Okręgowego w Lesznie. Na wystawie będzie można obejrzeć książki, gazety, sprawozdania szkolne, druki akcydensowe, mapy, pieniądze zastępcze czy też karty widokowe wydrukowane przez głogowskich drukarzy. Osobną, ciekawą grupą zabytków włączonych w tę ekspozycje, będą kamienie litograficzne wykorzystywane przez jedną z drukarni głogowskich.

– Celem wystawy „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” jest między innymi zwrócenie uwagi na to, że Głogów był niezwykle istotnym punktem na wydawniczej mapie Śląska od XVII do XX wieku – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum. – Tu warto przypomnieć, że właśnie w Głogowie, w XV wieku, urodził się Kasper Elyan, o którym mówi się, że był ojcem polskiego drukarstwa. Zaś w XIX wieku publikacje zakładu kartograficznego Carla Flemminga zyskały tak dużą sławę i uznanie, że z powodzeniem konkurowała z renomowanymi firmami w całej Europie.

Muzeum pozyskało na organizację wystawy sto tysięcy złotych. Jest to jedna z największych dotacji przyznanych placówce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie są to pierwsze ministerialne środki przyznane na działania podejmowane w głogowskim muzeum. Wcześniej resort ten wsparł między innymi wystawę „Skarb głogowski”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto