Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM. Promują polską przedsiębiorczość w Chile

Ewa Chojna
KGHM. Promują polską przedsiębiorczość w Chile
KGHM. Promują polską przedsiębiorczość w Chile arch.
KGHM wspiera polsko – chilijską wymianę kulturową i odbudowę pamięci historycznej, która łączy oba kraje. Miedziowy gigant wspólnie z Instytutem Rozwoju Gospodarczego Europa – Ameryka Łacińska (IDE EAL) i Polską Fundacją Narodową zadbają o spuściznę Ignacego Domeyki, wybitnego naukowca z Polski, który zbudował fundament miedziowej potęgi Chile.

Delegacja IDE EAL, PFN oraz KGHM zakończyła sesję spotkań między innymi z chilijskimi ministrami górnictwa, kultury, kongresem narodowym oraz grupą parlamentarną Polska – Chile. Miedziową spółkę reprezentował Mirosław Kidoń, który zarządza kopalnią Sierra Gorda.

KGHM to największy polski inwestor w Chile. Niedawno zarząd firmy spotkał się z przedstawicielami chilijskiego rządu oraz władz regionalnych i lokalnych, potwierdzając swoją silną pozycję w tym kraju. Spółka jest ambasadorem polskiej gospodarki w Chile.

- Rola promotora polskiej przedsiębiorczości to odpowiedzialne zadanie, które wymaga partnerskich relacji nie tylko na poziomie biznesowym. KGHM jest obecny również w chilijskim środowisku kultury - mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM. - Czujemy się odpowiedzialni za rozwój polsko – chilijskich relacji. Kopalnię Sierra Gorda traktujemy długoterminowo i tak samo perspektywiczne jest zaangażowanie KGHM w działania pozainwestycyjne, również te o wymiarze międzykontynentalnym – dodaje szef miedziowego koncernu.

Ten rok jest szczególny w polsko-chilijskiej współpracy. Obchodzimy właśnie 100lecie nawiązania relacji dyplomatycznych obu krajów, a także 130 rocznicę śmierci Ignacego Domeyki, badacza Ameryki Południowej, polskiego geologa i mineraloga, a także działacza społecznego. Polska Fundacja Narodowa oraz IDE EAL zadbają o dorobek Ignacego Domeyki. Inicjatywę wesprze KGHM Polska Miedź S.A.

- Ochrona spuścizny narodowej to nasz wspólny obowiązek. Domeyko jest uznawany za ojca chilijskiego górnictwa. Wniósł również niezwykły wkład w reformę edukacji w tym kraju. Nasz rodak rozwinął dziedziny nauki wcześniej tam nieznane: geologię, astronomię, meteorologię, archeologię czy nawet etnologię. Domeyko zajmuje szczególne miejsce w pamięci Chilijczyków – zaznacza Chludziński.

Przedstawiciele KGHM, IDE EAL oraz Polskiej Fundacji Narodowej spotkali się z rodziną Ignacego Domeyki. Delegacje złożyły również kwiaty na grobie naszego rodaka, oddając cześć jego pamięci. Podczas specjalnego Wieczoru Polskiego zorganizowanego w domu polskiego naukowca miała miejsce projekcja filmu pt. „Chile śladami Ignacego Domeyki”, którego fundatorem jest KGHM. Kolejne projekcje filmu zaplanowano między innymi w mieście Antofagasta, stolicy regionu, a także w Sierra Gorda, gdzie znajduje się kopalnia miedzi, złota i molibdenu należąca do KGHM.

- Spotkanie z prawnukami Ignacego Domeyki było niepowtarzalną okazją do rozmowy o tym jak daleką drogę przebył nasz rodak z Polski do Chile w tych niełatwych czasach. Mimo wielu trudności jego dokonania zapisały się na stałe w historii chilijskiego górnictwa, a Chile jest dziś jednym
z najważniejszych producentów metali dla światowej gospodarki. Chilijska kopalnia również przechodzi ważne przemiany. Ścisła współpraca zarządu i pracowników KGHM oraz Sierra Gorda sprawia, że inwestycja jest coraz bliżej zakładanych parametrów – podkreśla Mirosław Kidoń, dyrektor zarządzający kopalnią Sierra Gorda.

W grudniu ubiegłego roku KGHM podpisał deklarację o współpracy naukowo – technicznej z Uniwersytetem w La Serena, która była pierwszym krokiem do utworzenia programu stypendialnego dla chilijskich studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto