Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki wybrać najlepszy prezent na Pierwszą Komunię?

Justyna Krzyśków
Ogromną popularnością wśród prezentów komunijnych cieszą się smartfony
Ogromną popularnością wśród prezentów komunijnych cieszą się smartfony ARC
Zegarek, złoty medalik, a nawet rower to już przeżytek. Teraz w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą kupujemy laptopy i smartfony. Według wyliczeń portalu Ceneo komunijne prezenty w tym roku kosztować nas będą nawet 1,5 mld zł.

Elektroniczne gadżety cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Wioletta Batóg z Media Saturn Holding Polska opowiada nam, co w naszych czasach jest prezentowym hitem.

- Klienci najchętniej kupują laptopy i smartfony. Sporo osób wybiera również xboxy, a do tego gry Playstation. Popularne są także wszelkiego rodzaju aparaty cyfrowe. Taki prezent to wydatek rzędu już 1,5 tysiąca złotych - mówi Wioletta Batóg.

Dziś wyznacznikiem trendów komunijnych są najnowsze technologie. Jednak jeszcze nie tak dawno, bo przecież w latach 90., zupełnie inne podarunki sprawiały radość. Swoje wspomnienia z tamtego okresu zdradza nam Piotr Kupicha, wokalista zespołu Feel.

- Pamiętam, że wtedy ogromną popularnością cieszyły się rowery i zegarki. Na swoją komunię dostałem rower marki Pelikan. To było absolutne dzieło sztuki. Jeden z tzw. bogatych podarków. Nieliczni szczęśliwcy dostawali również komputery - przypomina sobie Piotr Kupicha.

Profesor Jan Miodek, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, wspomina z kolei niesamowitą atmosferę i znacznie skromniejsze prezenty. - Moja komunia odbyła się w 1955 roku. Dostałem wtedy książeczkę z serii "Poczytaj mi mamo" oraz bukiecik konwalii. Sąsiedzi ofiarowali mi 20 złotych. Byłem wówczas nieprawdopodobnie szczęśliwy. Koledzy, którzy mieli rodzinę za granicą, dostawali zegarki, ale to była rzadkość - opowiada profesor Jan Miodek.

Druga komunia

Kościół katolicki planuje wprowadzenie... Drugiej Komunii Świętej. Wydarzenie ma mieć charakter uroczystości rocznicowej przyjęcia sakramentu, połączonej z odnowieniem sakramentu chrztu. Drugą Komunię Świętą mają obchodzić wszystkie dzieci kończące szkołę podstawową, czyli szóstoklasiści.

- Rzeczywiście, jak mi wiadomo, w diecezji płockiej istnieje od lat obrzęd "komunii generalnej", ale odnosi się on do sakramentu chrztu św. "Komunia generalna" polega na uroczystym wyznaniu wiary przez uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej i ich rodziców. W archidiecezji katowickiej, zgodnie z obrzędami liturgicznymi, wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w każdą Wielką Sobotę, a także przed przyjęciem sakramentu bierzmowania - mówi ks. prałat dr Piotr Kurzela z archidiecezji katowickiej.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto