Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chóry z całej Polski na głogowskim festiwalu Silesia Cantat

Grażyna Szyszka
Już po raz ósmy w Głogowie oceniano chóralne śpiewy.

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. B. Krzywoustego i kościele pw. NMP Królowej Polski odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2018 pod patronatem prezydenta miasta i starosty głogowskiego.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu, który odbył się 13 października, zgłosiło się dziewięć chórów z całego kraju, m.in. z Poznania, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźle, Rydzyny, Świebodzina, Rydzyny i Krzemieniewa
W jury festiwalu zasiadły: dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon (Uniwersytet Zielonogórski), dr Grażyna Rogala-Szczerek (Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie), Edyta Szostak-Kirzyc oraz Barbara Walendzik – sekretarz Jury.

Po przesłuchaniu wszystkich chórów, Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Albumy pamiątkowe:

Chór mieszany KRZEMIEŃ z Krzemieniewa, dyr. Hanna Markowska
Chór ADORAMUS ze Świebodzina, dyr. Zygmunt Miecznik
Chór ECHO KRESÓW Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, dyr. Adam Wołkowski

Nagrody regulaminowe:

BRĄZOWE PASMO
Chór GRODKOVIA z Grodkowa, dyr. Małgorzata Stokłosa

SREBRNE PASMO
Chór CON GRAZIA z Czastar, dyr. Sebastian Sikora

ZŁOTE PASMO
Chór CANTIAMO TUTTO z Wrocławia, dyr. Sebastian Sikora

Chór Kameralny przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyr. Anna Grabowska-Borys
Chór Kameralny Collegium Posnaniense z Poznania, dyr. Barbara Nowak

GRAND PRIX VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2018 otrzymał Chór NOVUM z Rydzyny, dyr. Alina Pietrzak.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem polskim Chór NOVUM z Rydzyny, dyr. Alina Pietrzak za utwór Antoniego Grefa Szła dzieweczka do laseczka.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Chór Kameralny przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyr. Anna Grabowska-Borys za utwór Józefa Świdra Czego chcesz od nas Panie.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego Chór Kameralny Collegium Posnaniense z Poznania, dyr. Barbara Nowak za utwór Józefa Świdra Moja piosnka.

Jury przyznało również nagrodę pozaregulaminową - wyróżnienie dla dyrygenta Chóru CON GRAZIA z Czastar i Chóru CANTIAMO TUTTO z Wrocławia – pana Sebastiana Sikory za propagowanie chóralistyki amatorskiej - nagrodę ufundowaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie.

Zdobywcy Złotych pasm oraz Grand Prix otrzymali puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Głogowskiego Jarosława Dudkowiaka, posłankę na Sejm RP Ewę Drozd, posła na Sejm RP Wojciecha Zubowskiego, a także nagrody pieniężne.

Uroczyste zakończenie festiwalu odbyło się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Głogowie.

Idea Festiwalu SILESIA CANTAT zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych (2005), odbywających się nieprzerwanie od 1996 roku. Po 10 latach organizatorzy – Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs.

Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się corocznie (2006-2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata. Festiwal SILESIA CANTAT jest jednym z trzech tego typu konkursów odbywających się na Dolnym Śląsku.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu uczestniczyło blisko 70 chórów z całego kraju, w tym m.in. z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Warszawy, Gdańska, Bielska-Białej, Krakowa, Szczecina, Świnoujścia, Legnicy, Leszna, Mogilna, Raciborza, Głogowa, Pszczyny, Gorlic i Kłodzka. W I Festiwalu uczestniczył także chór z Mińska na Białorusi. Gościem specjalnym II Dolnośląskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2007 był Międzynarodowy Chór „Silesia Cantat”, a podczas V edycji konkursu wystąpiła Głogowska Rewia Graffiti.

Organizatorami ostatniego wydarzenia byli: Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Głogowie oraz parafia NMP Królowej Polski w Głogowie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu była Barbara Walendzik, a autorem projektu Tadeusz Kolańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto