Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka zbiera krwawe żniwo... Od lat, gdy się zbliża, dochodzi do wypadków w kopalniach

Redakcja
27 listopada 2018 roku - ZG Rudna (śmiertelny) W chodniku T-270a, na wysokości przecinki P-13, na poziomie 1200 m, podczas szlamowania przecinki P-13 ładowarka LKP-0903 potrąciła górnika, który przebywał przy ociosie południowo-zachodnim  chodnika T-270a. O godz. 11.59 lekarz stwierdził zgon.

29 listopada 2016 roku - ZG Rudna (śmiertelny) Najtragiczniejszy wypadek w historii KGHM. Wstrząsy spowodowały zasypanie części wyrobisk na oddziale G-23. Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 21.20 dnia 30.11.2016 r. Stwierdzono zgon ośmiu z poszukiwanych pracowników.

21 grudnia 2014 roku - ZG Lubin (śmiertelny) Podczas kontroli pompki P-1, na poziomie 610 m, pomiędzy przecinką P-13 i P12, nastąpiło samoczynne odspojenie łaty skalnej z ociosu przy stropie, która uderzyła poszkodowanego w podudzie nogi prawej, powodując jego złamanie. W dniach 21-24.12.2014 r. elektromonter przebywał na leczeniu szpitalnym, a następnie został wypisany do domu, gdzie odbywał dalszy proces leczenia. W dniu 27.01.2015 r. pracodawca został poinformowany przez rodzinę, że przebywający w domu na dalszym leczeniu poszkodowany dostał ataku duszności i zmarł. Po przeprowadzonej sekcji zwłok lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu, był przebyty uraz, który miał bezpośredni wpływ na wystąpienie zatorowości płucnej, w wyniku której nastąpił zgon poszkodowanego.
27 listopada 2018 roku - ZG Rudna (śmiertelny) W chodniku T-270a, na wysokości przecinki P-13, na poziomie 1200 m, podczas szlamowania przecinki P-13 ładowarka LKP-0903 potrąciła górnika, który przebywał przy ociosie południowo-zachodnim chodnika T-270a. O godz. 11.59 lekarz stwierdził zgon. 29 listopada 2016 roku - ZG Rudna (śmiertelny) Najtragiczniejszy wypadek w historii KGHM. Wstrząsy spowodowały zasypanie części wyrobisk na oddziale G-23. Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 21.20 dnia 30.11.2016 r. Stwierdzono zgon ośmiu z poszukiwanych pracowników. 21 grudnia 2014 roku - ZG Lubin (śmiertelny) Podczas kontroli pompki P-1, na poziomie 610 m, pomiędzy przecinką P-13 i P12, nastąpiło samoczynne odspojenie łaty skalnej z ociosu przy stropie, która uderzyła poszkodowanego w podudzie nogi prawej, powodując jego złamanie. W dniach 21-24.12.2014 r. elektromonter przebywał na leczeniu szpitalnym, a następnie został wypisany do domu, gdzie odbywał dalszy proces leczenia. W dniu 27.01.2015 r. pracodawca został poinformowany przez rodzinę, że przebywający w domu na dalszym leczeniu poszkodowany dostał ataku duszności i zmarł. Po przeprowadzonej sekcji zwłok lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu, był przebyty uraz, który miał bezpośredni wpływ na wystąpienie zatorowości płucnej, w wyniku której nastąpił zgon poszkodowanego.
Barbórka to okres przez górników wyczekiwany. To czas świętowania i dziękowania im za trud. Ale wielu wypatruje tego okresu również z niepokojem... Bo wśród górników przyjęło się mówić, że w okresie Barbórki kopalnia zbiera żniwo... I faktycznie wypadków w ostatnich dniach listopada, lub w grudniu, gdy przez kilka tygodni trwa górnicze świętowanie - nie brakuje. Zobaczecie jak często dochodziło do nich w kopalniach KGHM - według raportów Wyższego Urzędu Górniczego. Kliknj w galerię, by przejść dalej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto