Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Pamiętają o powojennych głogowskich pionierach

Urszula Romaniuk
Mateusz Zieliński odnalazł grób Stanisława Wyrzykowskiego
Mateusz Zieliński odnalazł grób Stanisława Wyrzykowskiego Urszula Romaniuk
- Szukamy grobów ponad dwustu pionierów, którzy tuż po wojnie tworzyli zaplecze usługowe miasta, m. in. handlowców, restauratorów, a także urzędników - mówi Mateusz Zieliński z zarządu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej o nowym projekcie "Pionierzy", obejmującym lata 1945-46. - Zasłużyli się miastu, ale pamięć o nich zatarła się i chcemy ją przywrócić.

Jedną z takich osób był zmarły w latach 80. XX wieku Stanisław Wyrzykowski. Po wojnie referent aprowizacji handlu w zarządzie miasta. Społecznie zwoził z pobliskich wsi żywność i rozdawał ją bezpłatnie mieszkańcom, także Niemcom, którzy nie zostali jeszcze deportowani. Nikt nie wiedział jednak, gdzie został pochowany.

- A okazało się, że bardzo blisko, bo na cmentarzu przy ulicy Legnickiej w Głogowie - wyjaśnia Mateusz Zieliński, który przypadkiem odkrył grób jednego z pierwszych osadników.

Na tym cmentarzu leży ich około 50, wśród nich: Józef Walenty Łukaszczyk, organizator posterunku milicji, Nikodem Piotrowski z pierwszego zarządu miasta i Adam Królak, zasłużony działacz kultury. To on napisał we wspomnieniach o Stanisławie Wyrzykowskim, że koniem siwkiem zwoził ze wsi żywność do miasta i zwierzę z wyczerpania padło przed budynkiem zarządu.

Obecnie najważniejszą sprawą jest nawiązanie kontaktu z rodzinami pierwszych głogowskich osadników, które rozproszyły się po całym kraju, a może nawet świecie. Być może, poza informacjami o miejscu spoczynku swoich bliskich, mają także ich zdjęcia i dokumenty. Na liście ponad dwustu nazwisk są m.in.: Władysław Fryszczyn, drugi burmistrz Głogowa w 1945 roku, Anna Matusz, pierwsza kierownik szpitala, która zorganizowała całe jego zaplecze, i Marian Kozieradzki, starosta powiatu w latach 1945--46, zasłużony także przy odbudowie całego regionu.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zamierza stworzyć stronę internetową, a potem wydać publikację poświęconą tym zapomnianym pionierom. Takiego wydawnictwa z krótką biografią każdej z osób nie ma. W TZG jest tylko "Księga pamiątkową miasta Głogowa", zawierającą same nazwiska pierwszych zasłużonych osadników. Kontakt dla zainteresowanych: [email protected].

Zobacz też: Kolejne spotkanie Kabecjan z dziećmi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto