Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM będzie współpracować z Chińczykami

Agata Grzelińska
infografika: Maciej Dudzik
Arkadiusz Gierałt nie ukrywa, że spółka KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, w której jest wiceprezesem, pracuje nad wielką sprawą. Wspólnie z Chińczykami chce stworzyć fundusz, który zajmie się budową infrastruktury kolejowej i drogowej w Polsce.

- Jesteśmy na etapie rozmów. Przed nami dopięcie szczegółów i podpisanie kontraktu - mówi. - Rozmawiamy z chińskimi partnerami na temat funduszu zamkniętego.

W jakim celu? Wspólnie z Chińczykami producent miedzi chce się zająć budową infrastruktury w Polsce. Po stronie chińskiej współpracą jest zainteresowana m.in. firma COVEC.
Mowa o wielkich pieniądzach. Polsko-chiński fundusz miałby być zasilony niebagatelną kwotą ok. 4 mld euro. Dziś nie wiadomo jeszcze, jaki wkład finansowy w to przedsięwzięcie będzie miał KGHM, a jaki chiński partner. Niewykluczone, że wyłoży on całą sumę.

- Mamy pieniądze, oni też, więc to dobre podłoże do owej dywersyfikacji przedsięwzięć, o której tyle się ostatnio mówi - ocenia wiceprezes KGHM TFI.

COVEC ma pracowników, odpowiednie umiejętności, znajomość technologii. W Polsce firma znana jest z budowy autostrady A2. Teraz wspólnie z Polską Miedzią firma z Państwa Środka zamierza zająć się również budową infrastruktury kolejowej, czyli linii kolejowych i wiaduktów. Jak podkreśla Arkadiusz Gierałt, chodzi przede wszystkim o szybką kolej, ale ponieważ w Polsce jest to jeszcze ciągle melodia przyszłości, na razie w grę wchodzi rozbudowa standardowych i modernizacja istniejących linii kolejowych.

Chińczycy, którzy współpracują już z Polską Miedzią - od kilkunastu lat kupują miedź od lubińskiej spółki - bardzo cenią sobie wiarygodnego partnera. - Znajomość z prezesem KGHM Herbertem Wirthem ma tam ogromne znaczenie, a nasza współpraca z China Minmetals otwiera nam tam każde drzwi - przyznaje Gierałt. - Chińczycy są bardzo zainteresowani wejściem do Europy. Droga przez Polskę jest dla nich do tego świetną okazją - dodaje wiceprezes KGHM TFI.
Kolej nie jest dla KGHM nowym wyzwaniem. W grupie kapitałowej Polska Miedź ma swoją transportową spółkę Pol-Miedź-Trans, która zajmuje się nie tylko przewożeniem towarów, ale również remontami i budową torów kolejowych, głównie na potrzeby kopalń i hut oraz innych zakładów.

Miedziowy holding od dawna już nie skupia się tylko na wydobyciu i przeróbce rudy miedzi, ale inwestuje w inne, czasem bardzo odległe od górnictwa czy hutnictwa obszary.

Od kilku lat mocno angażuje się w sektor energetyczny. W konsekwencji Polska Miedź podpisała w ubiegłym roku list intencyjny z zarządem Tauron Polska Energia SA w sprawie budowy elektrowni o mocy 1000 MW, zasilanej węglem kamiennym. Obie firmy zobowiązały się sfinansować przedsięwzięcie po połowie.

KGHM-owska spółka Energetyka kontynuuje też projekt postawienia bloków parowo-gazowych przy swoich elektrociepłowniach w Żukowicach i Polkowicach. Dostawcą gazu ma być Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Natomiast KGHM TFI wraz z Polish Energy Partners (PEP) ma też zamiar budować elektrownię biomasową o mocy 30-35 MW, która będzie pracowała na potrzeby grupy KGHM.

Nie trafili

Nie wszystkie inwestycje, w które Polska Miedź inwestuje wielkie miliony, okazały się trafione. Najbardziej spektakularna i momentami bardzo niebezpieczna dla pracowników KGHM okazała się inwestycja w złoże w Demokratycznej Republice Konga. Inwestycja w Afryce ruszyła w 1999 roku. Pochłonęła około 40 milionów dolarów. Projekt zakończył się jednak kompletnym fiaskiem. Po wydobyciu rudy z afrykańskiego złoża okazało się, że tamtejsza miedziowa spółka nie dysponuje technologią do jej przerobu. O wycofaniu się z Konga zdecydowano już w 2006 roku, ale długo nie było to możliwe. Udało się w grudniu 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto